حال سوال این است که از کجا بفهمیم خودمان یا فرد دیگری به بلوغ عاطفی دست پیدا کرده است. البته شاید به کرات در اطرافتان افرادی را دیده اید که قادر به کنترل عواطف و احساسات خود نیستند و یا اینکه نمی دانند در موقعیت های مختلف چه نوع تصمیم عاطفی یا عقلانی بگیریند، اینها همان هایی هستند که علی رغم اینکه سنشان رشد کرده اما بالغ عاطفی نشده اند و شاید به تا به حال به این امر توجه نکرده باشید.

مهمترین نشان هایی که متوجه شوید به بلوغ عاطفی دست پیدا کرده اید:

✅ ۱- انعطاف پذیری

سازگاری و انعطاف پذیری یکی از مهمترین ویژگی هایی است که این روزها در آزمون های مختلف قبل از ازدواج نیز از زوجین به عمل می آید. اما چرا این اندازه مهم است؟ چون افراد در موقعیت های مختلف نیاز به نگرش های متفاوت و سازگاری با محیط های گوناگون دارند، اینکه هر فردی یک ویژگی های شخصیتی دارد که براساس آن مثل یک خودکار یا درخت یا خطکش عمل کند و در موقعیت های مختلف نتواند خود را سازگار کند، به معنای این است که هنوز انعطاف پذیری لازم را برای تشکیل یک زندگی یا ارتباطات صحیح با دیگران ندارد! چرا که زندگی مدام شکل های مختلف در موقعیت های گوناگون از خود نشان می دهد و ما می بایست بتوانیم خود را بدون آسیب روانی با آنها سازگار کنیم.

✅ ۲-مسئولیت پذیری

خیلی از بزرگسالان را شاید اطراف خود ببینیم که علی رغم سن و سالشان اما هنوز مسئولیت اشتباهات یا مسائل مختلف مربوط به زندگی شان را برعهده نمی گیرند . حال با خود فکر کنید که در یک موقعیتی مسئله ای رخ داد که نیاز به پذیرش مسئولیت دارد چقدر در این موقعیت قادر به پذیرش هستید؟

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  بیان لذت ها

✅ ۳-قهر نکردن

یکی از نشانه های بلوغ عاطفی دست برداشتن از قهر کردن های الکی یا حتی با دلیل است.اینکه اگر کسی در شرایطی شما را اذیت کند، چطور ناراحتی خود را نشان می دهید و آیا فردی هستید که بدون قهر کردن یا کینه کردن یک مشکل ، مسائل را حل کنید یا خیر؟

✅ ۴-گذاشتن خود به جای دیگران

گاه در زندگی پیش می آید که از دست دیگران ناراحت می شوید و با خود تصور می کنید که این افراد بدجنس هستند یا می خواهند شما را اذیت کنند که این مسائل را برایتان پیش می آورند، لکن یکی از نشانه های بلوغ عاطفی آن است که بتوانید خود را جای دیگران بگذارید و در موقعیت مختلف تصور کنید که آنها چه ترس ها یا مشکلاتی داشته اند که مثلا فلان شرایط را پیش آورده اند، بنابراین ادم ها همه کینه جو یا بدجنس نیستند و نمی خواهند ما را اذیت کنند، بلکه گاهی روش جلب توجه یا ارتباط برقرار کردن را بلد نیستند.

✅ ۵- دوری از کمال گرایی

زمانی که شما بپذرید که هیچ انسانی کامل نیست و هر کس عیب و ایراداتی دارد و حتی خود شما نیز کامل نیستید و نمی توانید فوق العاده باشید!در این صورت است که می توانید به گفته روان شناس وینی کات «به قدر کافی خوب باشید» و میتوان گفت: به بلوغ عاطفی نزدیک شده اید و از خود و دیگران انتظارات فضایی و ماورایی ندارید و شرایط را می توانید آنطور که هست بپذیرید. در اینطور مواقع است که شما می بینید چیزهای کوچک ارزشمند هستند همانند یک لحظه با فرزندتان گذراندن، یک چای گرم در کنار خانواده خوردن، یک طبیعت گردی ساده آخر هفته و…که به سادگی می تواند خیلی از مشکلات شما را کم کند و شما را در زندگی راضی نگه دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  شیوه های درست انتقاد کردن

✅ ۶-رضایت از خود

برای داشتن یک زندگی سالم و رضایتمند، برای شما نباید مهم باشد که دیگران درباره تان چه فکری می کنند یا حتی خودتان زیاد به دیگران فکر کنید، بلکه مهم این است که خود و خانواده تان چقدر با هم احساس خوب و راحتی داشته باشید و همین که چند نفر قلمرو خانوادگی تان از شما و خود راضی باشند، برایتان کفایت می کند و نشانه بالغ شدن است.

✅ ۷-از دیگران کمتر عصبانی می شوید

یکی از مهمترین نشانه های بلوغ عاطفی ، کمتر عصبانی شدن از دیگران است، اینکه قبل از عصبانیت بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و یک لحظه مکث و سپس صحبت کنید و دیگران را ناراحت نکنید، خیلی خیلی مهم است چرا که انچه در زمان عصبانیت اتفاق می افتد شاید منظور واقعی شما نباشد اما برداشت دیگران آنچه خواهد بود که از زبانتان می شنوند و در ظاهر عصبانیتان می بینند.

( با تشکر از جناب آقای مهندس هادی برومند برای ارایه مطلب فوق)

https://monajemi.ir/?p=33355

لطفا با ارسال نظرات خود ما را در پیشبرد اهداف مشایعت فرمایید.