Data Loading...

ممکن است شرکتی با توجه به عملکرد مناسب ممکن است شرکتی با توجه به عملکرد مناسب خود طی یک سال مالی، بخشی از سود کسب شده را به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم کند. بنابراین اطلاع از میزان سود تقسیمی یک سهم و چگونگی پرداخت آن به سهامداران، یکی از موضوعاتی است که همه فعالین بازار سرمایه باید از آن اطلاع داشته باشند.

شرکت‌ها، لزوماً همه سودی را که در پایان سال مالی به دست می‌آورند، بین سهامداران توزیع نمی‌کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای شرکت نگه می‌دارند. میزان سودی که به ازای هر سهم، بین سهامداران توزیع می‌شود، سود تقسیمی هر سهم (Dividend Per Share) یا اصطلاحاً DPS گفته می‌شود. اگر یک شرکت به ازای هر سهم، ۵۰ تومان از ۱۰۰تومان سود را توزیع کند، DPS شرکت ۵۰تومان خواهد بود.

به چه کسانی سود نقدی تعلق می‌گیرد؟

به کلیه افرادی که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه -که در آن پرداخت نقدی سود تصویب شده است- سهامدار شرکت باشند، سود نقدی تعلق می‌گیرد و مدت زمان سهامداری قبل از مجمع یا فروش سهم بلافاصله بعد از مجمع، تاثیری در آن ندارد.

 شرکت‌ها چگونه سود نقدی را به سهامداران پرداخت می‌کنند؟

در حالت کلی دو رویکرد برای پرداخت سود نقدی به سهامداران در زمان‌بندی تعیین شده وجود دارد:

  •  از طریق سجام: در این روش، سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به شماره حسابی که به سجام معرفی کرده‌اند واریز می‌شود.
  • با مراجعه به بانک: در این روش، سهامداران باید ضمن دانستن کد بورسی و همراه با مدارک هویتی خود به بانک معرفی شده توسط شرکت مراجعه کرده و سود نقدی خود را دریافت کنند.
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  ضرر و سود مرکب در بورس

 تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی پرداخت سود نقدی، در مجمع سهم انجام می‌شود و کارگزاری‌ها هیچ نقشی در فرآیند پرداخت سود نقدی شرکت‌ها ندارند.

با مراجعه به سایت کدال و مطالعه اطلاعیه‌های مربوطه، می‌توانید از جزئیاتی مانند مبلغ سود به ازای هر سهم، زمان‌بندی و نحوه پرداخت سود سهام یک شرکت باخبر شوید.

https://monajemi.ir/?p=32715

لطفا با ارسال نظرات خود ما را در پیشبرد اهداف مشایعت فرمایید.