اهمیت شرح حال( CV)

امروزه روش معمول گرفتن شرح حال افراد استفاده از  CV است که موارد مندرج در آن می‌تواند تصویر روشنی از مشخصات فردی‏، مدارج علمی، تجربیات کاری، تألیفات و ویژگی های پرسنلی را در اختیار طرف مقابل قرار دهد.

    این شیوه معرفی به شرح حال Curriculum Vitae یا مختصر شده آن CV مرسوم است که معانی مترادف آن می‌تواند بیوگرافی و یا Bio-data    باشد.

رزومه متنی است چند صفحه ای حاوی اطلاعات و مشخصات فردی که قبل از مصاحبه در اختیار مراکز دانشگاهی، همایش ها ، میهمانی ها، کنفرانس ها، حوزه های کسب و کار و ….. که متقاضی قصد ادامه تحصیل و یا شرکت در آن را دارد و یا کارفرمایان در صورتی که متقاضی جویای کار باشد قرار گرفته و به آنان امکان میدهد تا ارزیابی اولیه ای از توانایی های شغلی شما داشته باشند. در واقع رزومه باید تصویری ذهنی از شما و فعالیت های شغلی شما ، به خواننده ارائه کند.

بدین ترتیب ویژگیهای مؤثر و مفید خود را در اختیار مخاطبین خود قرار میدهید و به نوعی سعی میکنید تا آنها را از توانمدی و علاقمندی های خود مطلع نمایید . به عبارتی دیگر رزومه باید به طور مثبتی مهارتها و توانایی های شما را نشان دهد و در عین حال باید صادقانه بوده و باید عاری از تعارفات و شکسته نفسی باشد .

رزومه زندگی نامه، شرح گذشته و یا حال شما نیست هر چند که قسمت عمده آن مربوط به سوابق کاری میشود اما اولین هدف رزومه جلب توجه فردی است که رزومه شما را میخواند . بنابر این در هر جمله ای که مینویسید باید سعی کنید به نوعی علاقه و توجه خواننده را جلب کنید چرا یک رزومه خوب میتواند کلید موفقیت شما در امر تحصیل و کاریابی و یا شرکت در برنامه هایی نظیر همایش ها و سمینارها باشد و به آن از دید انجام وظیفه نگاه نکنید.

  • رزومه ها به شرح زیر است:
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  ارتقاء فرهنگ شهروندی و فتح اورست با دمپایی ابری

 -۱  جزئیات شخصی(Personal Details) 

اغلب رزومه ها با این بخش آغاز می شوند . آن چه می بایست در این بخش ذکر شود شامل نام ،آدرس ، شماره تلفن ، آدرس پست الکترونیک و تاریخ تولد است.

 -۲ پروفایل شخصی(Personal Profile) 

وارد کردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است و ضروری محسوب نمی شود . آن چه در پروفایل به نگارش در می آید، تصویری کلی و گویا از شما است که به طور جزئی تر در سایر بخش های رزومه ذکر می شود.

 -۳تحصیلات و توانایی های علمی (Education and Qualifications)

این بخش شامل تمام سوابق تحصیلی و علمی شما ، از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی خواهد بود. به یاد داشته باشید که حتماً ذکر کنید در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره ای هستید.سایر دوره های علمی کابردی که در کنار تحصیل آکادمیک گذرانده اید را هم حتماً بنویسید.

 -۴  سوابق شغلی  (Skills and Work Experiences) 

در این بخش باید کل سوابق شغلی شما ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود.

 -۵ انتشارات و مقالات(Publications) 

فهرست کتب و مقالاتی که منتشر کرده و یا در کنفرانس ها ارائه نموده اید به اضافه زمان انتشار را در این بخش بیاورید. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه نمایید بهتر است.

 -۶ سایر اطلاعات(Additional Information) 

نگارش این قسمت ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  موفقیت( Success)

علائق(Interests) 

فهرستی از علائق خود در زمینه های فوق برنامه مثل ورزش یا هنر را در این بخش بنویسید و احیاناً اگر سوابق حرفه ای در این زمینه ها دارید حتما ذکر کنید.

 -۸ معرف ها(References) 

نام ، رتبه ، درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن و کلاً اطلاعات مربوط به معرفین خود ( که معمولا اساتید شما هستند ) را در این بخش بیاورید. این معرف ها می بایست همان معرفینی باشند که توصیهنامه های شما را تکمیل نموده اند.

  • سایر توصیه ها

پیش از نگارش رزومه ، در مورد سوابق تحصیلی و شغلی خود فکر کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید . سعی کنید تا حد امکان ، مدارکی دال بر سوابق خود آماده و ترجمه کنید تا ضمیمه رزومه گردد . از دروغگویی یا بزرگنمایی جداً پرهیز کنید، ممکن است برایتان دردسر ساز شود . بهتر است رزومه را در ۲ روی یک کاغذ A4  تنظیم نمایید چرا که بهترین حجم رزومه در همین حد است . حتماً چند نسخه اضافه از رزومه برای خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن رزومه با یک مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت کنید. رزومه را حتما تایپ کنید و از ارائه رزومه دست نویس جداً خود داری کنید.

در زیرسرفصل شرح حال به زبان انگلیسی را ملاحظه می نمایید :

Name
Address
Telephone
Cell Phone
Email

Personal Information
Date of Birth
Place of Birth
Citizenship
Visa Status
Gender

Optional Personal Information
Marital Status
Spouse s Name
Children

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  شرکت دانش بنیان

Employment History
List in chronological order, include position details and dates
Work History
Academic Positions
Research and Training

Education
Include dates, majors, and details of degrees, training and certification
High School
University
Graduate School
Post-Doctoral Training

Professional Qualifications
Certifications and Accreditations
Computer Skills

Awards

Publications

Books

Professional Memberships

Interests