جریمه فقط برای ته سیگار

جریمه فقط برای ته سیگار!!

 آژانس ملی محیط زیست سنگاپور اعلام کرد فردی سیگاری را به دلیل پرتاب ته سیگار خود از پنجره ۱۵ هزار و ۸۳۶ دلار آمریکا جریمه کرده است .این مرد ۳۳ ته سیگار خود را طی چهار روز به بیرون پرتاب کرده است و دادگاهی در سنگاپور بابت پرتاب هر ته سیگار وی را حدود ۴۸۰ دلار جریمه کرد.

این مرد سنگاپوری بابت بقیه ته سیگارهای خود که به بیرون پرتاب کرده است باید خدمات اجتماعی ارایه کند.دوربین های سنگاپور تخلف این مرد ۳۸ ساله را که نامش ذکر نشده است ثبت کرده اند. وی بابت ته سیگارهایی که جریمه نقدی نشده است باید منطقه عمومی را به مدت پنج ساعت در حالی که جلیقه ای با نوشته ‘برنامه کاری اصلاحی’ بر تن کرده، تمیز کند.

سنگاپور معروف به پاکیزگی است. افراد در مقابل کارهایی که به نظافت شهر لطمه می زند جریمه های سنگینی را باید تحمل کنند.

واردات و مصرف آدامس نیز در سنگاپور برای حفظ اماکن عمومی ممنوع است.

ممنوعیت جویدن آدامس در سنگاپور سال ۱۹۹۲ تصویب و در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ مورد تجدیدنظر قرار گرفت.

نکشیدن سیفون دستشویی، رهاکردن زباله بر روی زمین و فروش و مصرف آدامس نیز در سنگاپور جرم محسوب می شود و فرد متخلف باید جریمه های سنگینی بپردازد.

جالب است بدانید در ایران نیز هیات وزیران موادی را در قالب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات تصویب کرده که براساس آن جریمه های نسبتا سنگینی برای فروش غیرقانونی سیگار و حتی مصرف آن در اماکن عمومی در نظر گرفته شده است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  روز جهانی جهانگردی

در واقع حداقل و حداکثر جزای نقدی در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات افزایش پیدا کرده و این رقم های جدید برای اجرا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم ابلاغ شده است. 

یکی از مهمترین تبصره های این قانون، در نظر گرفتن جریمه نقدی برای مصرف سیگار در اماکن عمومی است. مطابق تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل دخانیات، استعمال دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی موجب حکم جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا یکصد هزار ریال است.

پیام‌ها و سوالات خود را برای ما ارسال نمایید :

لینک کوتاه مطلب

https://monajemi.ir/?p=12908