نمونه سوالات استخدامی
خانه >> مطالب مفید >> روانشناسی >> افراد ناهموار

افراد ناهموار

بازدیدها: ۱۵۶

برخی افراد “دشوار” هستند و آدم با آنها راحت نیست و عزا می‌گیرد وقتی گاه می‌خواهد یا مجبور است با آنها سر و کار داشته باشد. هر آن احتمال می‌دهد که حرف درشتی بشنود یا سخن نامربوطی یا نق‌زدن‌های مکرر یا از زمین و زمان شکایت کردن یا فرافکنی هر مشکلی را از آنها ببیند و این در حالی است که “با کریمان کارها دشوار نیست”.

انسان‌هایی هستند که کار کردن با آنها و سخن گفتن با آنها و همنشین شدن با آنها ساده و راحت است. آدم احساس تکلیف نمی‌کند و احساس نمی‌کند که دارد با حریفی شطرنج بازی می‌کند. زلال هستند چون آب روان و بی‌گره و بی‌آزار.

گاه در ادبیات ما بجای واژه “دشوار” از واژه “ناهموار” استفاده شده است. سنایی از یار ناهموار و همنشین ناهموار گله کرده است . پروین اعتصامی از رفیق ناهموار و سعدی از رقیب ناهموار نالیده است. صائب تبریزی از دست فرزند ناهموار خجالت کشیده است . اوحدی مراغه ای از همرهان ناهموار و مولانا از جهان ناهموار سخن گفته‌اند.

فرد ناهموار، زندگی را بر آدمیان و اطرافیان سخت و تلخ می‌کند و چنین آدمی فقط خود و خواسته‌های نفسانی خود را می بیند و دیگران برایش نردبانی هستند که او فقط باید بر آنها پا بگذارد و بالا رود و رفعت خود را نشان دهد چراکه اینان به نوعی تکبر پیدا و پنهان گرفتارند.

بارزترین صفت یک مسلمان آنگونه که از اسم آن برمی‌آید سالم و سلامت است. مسلمان در حقیقت کسی است که دیگران از دست و زبان او در سلامت هستند:المسلم من سلم المسلمون من یده و لسانه.

بنابراین مسلمان باید ساده و هموار باشد نه فردی دشوار و ناهموار !!! به همین جهت است که خوشخویی و خوش‌اخلاقی و رفق و مدارا و حتی داشتن مایه‌هایی از مزاح و شوخ‌طبعی و طنز در گفتار و آرامش در رفتار و تبسم در چهره، همه از لوازم ایمان برشمرده شده است.

( با تشکر از جناب آقای مسعود بینش برای ارایه مطلب فوق)

print

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

زناشویی
x

شاید بپسندید

تحلیل رفتار متقابل

بازدیدها: ۱۶تحلیل رفتار متقابل یکی از شاخه‌های روان‌پزشکی مدرن است که توسط دکتر اریک برن ...