گوگرد مایع در باغبانی

مصرف گوگرد مایع ارگانیک این روزها در بین کشاوزران بسیار متداول شده است و  در این میان گوگرد مایع آلی ارگانیک به روش آبیاری و هم به روش محلول پاشی در سالهای جاری بسیار در بین کشاورزان و باغدارن مورد توجه قرار گرفته است که می توان در روش آبیاری شما مقداری از گوگرد را در بشکه با آب ترکیب و سپس همراه با آب آبیاری مورد مصرف قرار می دهید البته به صورت محلول پاشی هم قابل مصرف می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم  . نکته ای که لازم است جهت یاد آوری اینکه گوگرد مایع را با کودهای دیگر ترکیب و مصرف نکنید و نه تنها گوگرد مایع بلکه هر نوع کود دیگری را با هم ترکیب نکنید مگر اینکه در دستور نحوه مصرف آنها منعی برای آن بیان نشده باشد.

لازم به توضیح است که میزان مصرف گوگرد مایع به روش آبیاری برای محصولات زراعی به ازای هر۱ هکتار ۱۵ لیتر گوگرد مایع باید مصرف شود و برای محصولات باغی به ازای هر ۲۰۰ درخت میزان ۲۰ لیتر کفایت می کند.و اگر برای دفع آفات می خواهید به صورت محلول پاشی مصرف نمایید باید ۱۰ لیتر در هر هکتار استفاده نمایید و به ازای هر یک لیتر گوگرد مایع ۱۰۰ لیتر آب ترکیب نمایید و در سم پاش بریزید.

بهترین زمان و نحوه مصرف گوگرد مایع :

یکی از موارد مهم در کشاورزی زمان استفاده از کود می باشد که معمولا بهترین زمان مصرف کود زمانی است که درخت و یا گیاه بیشترین انرژی را مصرف می کند که یکی در زمان قبل از گل دهی و دیگری در زمان تشکیل دانه و یا میوه می باشد و تا زمان ۲۰ روز قبل از برداشت محصول شما می توانید از گوگرد برای تغذیه درخت استفاده نمایید.

تعداد دفعات مورد نیاز حداقل ۲ بار بوده که نتیجه دلخواه شما حاصل گردد و همان طور که می دانید درختان و گیاهان همانند یک موجود زنده نیاز به مراقبت دارند و در صورت نیاز شما باید مواد غذایی مورد نیاز را به درختان خود بدهید بدین ترتیب با یک برنامه ریزی مناسب می توانید شاهد بهترین رشد و باردهی محصولات خود باشید.

ضمنا استفاده از کود گوگرد مایع  شوری و اسیدیته خاک را اصلاح نموده و کمبود عناصر مورد نیاز را رفع و موجب بهبود تغذیه گیاه می‌شود . مصرف به موقع این کود باعث میکروب‌زدایی، ضدعفونی خاک و همچنین اثرگذاری بر روی کنه‌ها، شته‌ها، قارچ‌های خاکزی، انگل‌های بیماری زا و رفع سفیدک‌ها می‌شود که کارآمد و قابل اثبات است.

برای باغات اگر به روش آبیاری غرقابی و یا قطره ای هست به ازای هر ۱۰۰ درخت ۱۰ لیتر ( به ازای هر درخت ۱۰۰ سی سی) در هر مرحله باید مصرف شود تعداد دفعات مصرف گوگرد آلی برای درختان میوه معمولا بین ۲ الی ۳ بار تا زمان برداشت محصول می‌باشد . بنابراین با فرض اینکه مثلا اگر شما ۱۰۰ درخت داشته باشید و بخواهید ۳ نوبت استفاده کنید میزان گوگرد مایع مورد نیاز برای باغات شما مجموعا ۳۰ لیتر خواهد بود . بسیار مهم است که برای گرفتن نتیجه مطلوب از این محصول هم در زمان مناسب و هم به تعداد دفعات لازم استفاده شود.

برای محلول پاشی در باغات و مزارع نیز باید به نسبت ۵ در ۱۰۰۰ باید استفاده شود . یعنی ۵ لیتر گوگرد مایع  آلی و ۱۰۰۰ لیتر آب را با هم ترکیب نمایید . حالا اگر میزان آب مورد نیاز برای محلول پاشی درختان مثلا ۱۰۰ لیتر استفاده می کنید به همان نسبت نیز باید میزان مصرف گوگرد مایع به ۰٫۵ لیتر کاهش دهید.حتما اصول محلول پاشی و زمان آن را رعایت نمایید.

البته در هنگام استفاده به راهنمای مصرف هر محصول با توجه به تنوع تولید توجه نمایید .

قابل توجه افرادی که دارای باغ ویلاهای کوچک مقیاس هستند : 

در نظر داشته باشید که اگر بخواهید گوگرد مایع را در شیر بشکه‌های بیست لیتری و در تشتک دور تنه درختان و در هنگام آبیاری استفاده نمایید بایستی به ازای هر درخت ۱۰۰ سی سی گوگرد مایع را در بیست لیتر آب مخلوط نموده و سپس با ظرف مناسب از ترکیبی که بدست آمده در اواسط و یا اواخر آبیاری برای هر درخت به میزان ۲۰۰ سی سی مخلوط ترکیبی را اضافه کنیم .

حال اگر شما برای محلول پاشی از مخزن های ۲۰ لیتری استفاده می کنید میبایست به ازای هر ۲۰ لینر آب در مخزن برای محلول پاشی ۱۰۰ سی سی گوگرد مایع را محلوط و محلول پاشی نمایید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top