خانه >> گردشگری >> گردشگری در ایران >> چشمه سرخ ایران

چشمه سرخ ایران

جذر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که بازدید کنندگان را به تعجب وا می دارد . اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است،جایی که به آن تالاب صورتی یا چشمه سرخ ایران می گویند.

چشمه سرخ ایران در چابهار یکی از شگفت‌انگیزترین و نادرترین چشمه‌های جهان در سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است. این چشمه جنوب شرقی کشورمان یکی از پنج چشمه‌ رنگی جهان بعد از چشمه جوشان آبگرم و رنگی «یلوستون» در ایالت «وایومینگ» ایالات متحده امریکا در رده دوم جهان قرار دارد.
چشمه سرخ در پنج ماه از سال به دلیل جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر، رنگ آبی آن به رنگ سرخ تبدیل می‌شود. عامل اصلی به‌وجود آورنده آن گونه نوکتیلوکامیلیاروس بوده که در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و بویژه در دو ماه آخر زمستان و یک ماه نخست بهار شمارش بشدت رشد و افزایش می‌یابد و باعث سرخ شدن رنگ آب در این چشمه می‌شود.
جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد در دریای عمان است نیز موجب افزایش بیش از حد شمار پلانکتون‌های گیاهی در این منطقه می‌شود تا این چشمه زیبا را به رنگ سرخ تبدیل کند.
براساس مطالعات و تحقیقات کارشناسان محیط زیست، تاکنون ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۸۵ گونه از انواع ماهی، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۲۴ گونه از سخت‌پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه از انواع مختلف جلبک‌ها در این چشمه سرخ و منطقه شناسایی شده است.اگر به چابهار سفر داشتید از این منطقه زیبا دیدن نموده و تصاویر منحصر به فردی را در کنار آن به یادگار بردارید.
print

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

خانه بنیانگذار شعر نو فارسی

“علی اسفندیاری” یا همان “نیما یوشیج”  بنیانگذار شعر نو فارسی  در سال ۱۲۷۴ در روستای ...