نابغه ی 22 ساله دانشجوی دوره دکترای فیزیک

چند سال پیش وقتی نام نوجوان ۱۳ ساله مازندرانی به عنوان کم سن ترین داوطلب کنکور سراسری سال ۸۱ سر زبان ها افتاد، کمتر کسی پیش بینی می کرد که «فرهنگ فلاح» آنقدر تند و تیز حرکت کند که هفت سال بعد در حال آماده کردن تز دکترایش باشد.

فرهنگ فلاح  ، درس خواندن را از سه سالگی آغاز کرد! سنی که بیشتر بچه ها در آن مهارت های اولیه بازی کردن را یاد می گیرند. او در ۶ سالگی مقطع ابتدایی را تمام کرد و در ۱۲ سالگی دیپلم گرفت!

در سال ۱۳۶۸ در شهرستان نور استان مازندران به دنیا آمدم و مشغول تحصیل سال دوم دکترای فیزیک در دانشگاه علم و صنعت تهران می باشد.

سه خواهر دارد و خودش فرزند چهارم خانواده می باشد. فاضله بزرگ ترین فرزند خانواده متولد سال ۱۳۶۳ و مشغول تحصیل سال سوم دکترای ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف است. هنگامه و هدی متولد سال ۱۳۶۵ هستند. هنگامه در حال دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد رشته شیمی در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و هدی دوره کارشناسی رشته جغرافیا در دانشگاه تهران را به پایان رسانده است. ضمن این که پدرشان کارشناس برق می باشد.

  • فرهنگ از خودش می گوید : 

  • فقط درس خواندم

من در سن سه سالگی تحصیلات ابتدایی را در منزل آغاز کردم. تحصیلات دوره های راهنمایی و متوسطه را نیز در منزل به همراهی خواهرانم ادامه دادم. سال ۱۳۸۰ در سن دوازده سالگی در امتحانات سوم راهنمایی، اول دبیرستان و سوم دبیرستان شرکت کرده و مدرک دیپلمم را با معدل ۱۹ کسب کردم. سال ۱۳۸۱ امتحانات پیش دانشگاهی را با معدل ۱۹ گذراندم و در تیرماه ۱۳۸۱ در سن سیزده سالگی در کنکور سراسری با رتبه زیر ۳۰۰۰ در رشته فیزیک دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شدم. در سال ۱۳۸۵ مقطع کارشناسی را با معدل ۹۷/۱۸ و رتبه اول به پایان رساندم. در سال ۱۳۸۷ مقطع کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه علم و صنعت را با معدل ۵۴/۱۹ و رتبه اول کسب کردم و در همان سال تحصیل در مقطع دکترا، در رشته فیزیک دانشگاه علم و صنعت را آغاز کردم.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  غروب مادر کودکان سرطانی ایران

توجه بفرمایید او فقط درس خواند…

  • تاریخچه زمان

در دوران بچگی کتابی به نام «تاریخچه زمان» نوشته «استفان هاوکینگ» را مطالعه کردم که متعلق به خواهرم فاضله بود. در این کتاب تعدادی از مسایل اساسی فیزیک و همچنین طریقه شکل گیری و تکامل یک نظریه علمی به زبان ساده شرح داده شده است. می توان گفت که این کتاب نقطه شروع علاقه من به فیزیک بود. افزون بر این فیزیک علم توصیف پدیده های طبیعی از علوم پایه است.

  • پایان نامه

زمینه کلی این پایان نامه «اسپینترونیک مولکولی» می باشد. در این شاخه به بررسی ترابرد اسپین الکترون ها در مولکول ها پرداخته می شود. اسپین یک مشخصه کوانتومی ذاتی ذرات است که برای ذراتی مانند الکترون، پروتون و نوترون دارای دو مقدار (بالا و پایین) است. کاربرد این رشته می تواند برای ساخت مدار های الکترونیکی بسیار کوچک، مفید باشد.

  • او می گوید :

* روزی پنج تا هفت ساعت مطالعه می کنم. در شرایط خاص به ۱۲ ساعت هم رسیده است.

* خنده رویی عادتی است که آموخته ام، مطمئنا هر انسانی با روحیه خوب می تواند کارهایش را به درستی انجام دهد.

* برنامه درسی تمام چهار فرزند خانواده توسط پدرم مشخص می شد.

* در زمان ورود به دانشگاه ۱۳ ساله بودم، اکثر دانشجویان و اساتید مرا از طریق مصاحبه هایی که انجام داده بودم، می شناختند.

* درس هایم را در خانه می خواندم و بعد از من امتحان می گرفتند و بر اساس آن مقطع درسی ام مشخص می شد.

* هفت انتخاب اول من در دانشگاه فیزیک بود و بعد هم که وارد دانشگاه شدم روز به روز بیشتر از رشته ام رضایت پیدا کردم، به طوری که حالا هر قدر در جنبه های بنیادی فیزیک مطالعه می کنم، سیر نمی شوم.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  اندیشمند بزرگ جهان اسلام

* مادرم وقت زیادی برای درس خواندن ما می گذاشت، برای هر چهار نفر ما حکم اولین معلم را داشت و با دقت زیاد درس های دوره ابتدایی را در خانه به ما یاد می داد.

* از هشت سالگی به بعد سرعت درس خواندنم بیشتر شد، با خواهرهای دوقلویم برنامه می گذاشتیم و درس می خواندیم، فاضله هم که از ما جلوتر بود، کمکمان می کرد و اشکالات ما را برطرف می کرد.

* از همان زمان تلویزیون را کنار گذاشتیم، برای خودمان زمان بندی کرده بودیم و ۵۰ دقیقه درس می خواندیم و ۱۰ دقیقه استراحت می کردیم، درست از هشت صبح تا پنج بعدازظهر، یک ساعت هم فوق برنامه داشتیم، در همان ۱۰ دقیقه بازی می کردیم.

* من مدرسه نرفته وارد دانشگاه شدم.

* من از همان روز ثبت نام در دانشگاه تصمیم گرفته بودم دوره لیسانس را یک ساله تمام کنم. اما مسئولان دانشگاه اجازه ندادند، در حقیقت من با احتساب دو ترم مرخصی تحصیلی، در شش ترم لیسانس گرفتم.

* تنها دغدغه من در زندگی مطالعه است! ترجیح می دهم از یک سری روابط و دلمشغولی ها به نفع درسم چشم پوشی کنم. درس خواندن کار اصلی من است و لذت بخش ترین بخش زندگی ام.

* برای من به دست آوردن نمره ۲۰ کار سختی نیست.

* ترم اول و دوم مقطع دکترا را با معدل ۲۰ تمام کرده بودم. در حال حاضر می توانم بگویم که مهم ترین آرزویم تمام کردن دوره دکترا با معدل ۲۰ است که تاکنون خیلی به این آرزو نزدیک شدم.

* تلویزیون اصلا سرگرمم نمی کند، سینما هم همین طور… ترجیح می دهم فیلم های خوب دنیا را در خانه ببینم.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  مداح مخلص اهل البیت علیهم السلام

اینچنین فرزندانی نه تنها موجب افتخار خانواده و شهر و کشورشان

بلکه افتخار آفرین در سطح جهانی هستند ، برای این عزیز آرزوی موفقیت داریم .

پیام‌ها و سوالات خود را برای ما ارسال نمایید :

لینک کوتاه مطلب

https://monajemi.ir/?p=4487