خانه >> مطالب مفید >> عمومی >> مقایسه سهولت کسب و کار در ایران و جهان

مقایسه سهولت کسب و کار در ایران و جهان

محیط کسب و کار مجموعه ای از عوامل تاثیرگذار در سرنوشت کسب و کار بوده که بعضا خارج از اراده صاحب کسب و کار بشمار می رود و به عبارت دیگر مولفه های موثر بر کسب و کار ، تنها توسط صاحبان کسب و کار و کارآفرینان قابل مدیریت نیست و لازم است نهادهای حاکمیتی با ایجاد بسترهای لازم و تسهیل قوانین و مقررات و اعطای حمایت های نظام مند‌، نسبت به بهبود فضای کسب و کار اقدام نمایند.

محیط کسب و کار به عنوان فراسیستم قلمروی فعالیت فعالان اقتصادی، همواره یک دغدغه جدی کارآفرینان و مدیران بنگاه های اقتصادی بوده و بی شک از بزرگترین دغدغه‌های مسئولین و تصمیم‌گیرندگان کلان هر کشوری‌، وضعیت اقتصادی آن کشور می‌باشد‌ به طوری که رشد اقتصادی هر کشوری همبستگی زیادی با ایجاد بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار آن کشور را دارد. تعیین اهداف اقتصادی مناسب و انتخاب استراتژهای هوشمندانه و تبدیل آن به برنامه‌های عملیاتی بخش مهمی از فرآیند می‌باشد‌، ولی عامل دیگری که اهمیت بسزایی در دستیابی به اهداف تعیین‌شده دارد‌، توسعه و تسهیل فضای کسب و کار می‌باشد که ایجاد حفظ و بهبود آن نقش مهمی در دستیابی به اهداف اقتصاد تعیین‌شده‌ خواهد داشت .

در این میان برای کنترل وضعیت فضای کسب و کار هر کشوری از جهت توسعه‌؛ حفظ و بهبود‌، نیاز به ابزار کنترلی می‌باشد که انتخاب این شاخص و اندازه‌گیری دوره‌ای آن و بدنبال آن تعریف برنامه‌های بهبود و اجرای آن برنامه‌ها می‌تواند راهگشای بهبود وضعیت اقتصادی باشد‌ . از طرفی نمی‌توان این موضوع را انکار نمود که فضای کسب و کار ارتباط بسیار زیادی به تصویب قوانین و مقررات انجام کار در هر کسب و کار و سهولت یا دشواری این قوانین و مقررات‌ دارد که تشخیص سهولت و دشواری این قوانین از طریق مقایسه آن با سایر کشورها و الگو برداری از بهترین‌ها‌، می‌تواند کمک زیادی در بهبود فضای کسب و کار داشته‌ باشد.

ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده فضای کسب‌ و کار را برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی بهبود بخشد؛ اما به‌نظر می‌رسد سرعت اصلاحات اقتصادی و اقدامات اساسی انجام شده، پایین است و از سوی دیگر، سایر کشورها نیز عملکرد بهتری در راستای تسهیل فضای کسب‌ و کار داشته‌اند . البته گرچه ایران در گزارش سال ۲۰۱۷ در جایگاه ۱۲۰ جهان قرار گرفته بود، اما در گزارش ۲۰۱۸ با نزول ۴ پله ای روبرو شد که در جایگاه ۱۲۴ قرار گرفت اما امتیاز کل ایران با افزایش ۲۶/۰ واحدی نسبت به سال گذشته به ۴۸/۵۶ رسیده اما با وجود بهبود امتیاز و بهبود رتبه در برخی از شاخص های کشورمان آنچه که دلیل افت رتبه ایران شده است روند کُند اصلاحات اقتصادی و سرعت پایین در این زمینه است .

امروزه از میان ۱۹۰ کشوری که در گزارش سهولت کسب‌ و کار مورد بررسی قرار گرفته‌اند، در ۶۵ کشور کارآفرینان می‌توانند حداقل یک شرکت تجاری آنلاین راه‌اندازی کنند و این آمار در حالی است که در سال ۲۰۰۴ تنها در ۹ کشور جهان این امکان‌ وجود داشت ،  همچنین در گزارش جدید «بانک‌ جهانی»، پنج رتبه نخست فهرست «سهولت کسب‌ و کار ۲۰۱۸» بدون تغییر نسبت به گزارش سال گذشته مانده‌ است. بر این اساس، کشور نیوزلند توانست با کسب امتیاز ۵۵/۸۶ بازهم در رده نخست این رتبه‌بندی قرار گیرد. در این رتبه‌بندی کشورهای سنگاپور، دانمارک، کره‌جنوبی و هنگ‌کنگ به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. در کل ۲۶۴ اصلاح قوانین کسب‌ و کار ۱۰ شاخص در کشورها مورد بررسی قرار می گیرد که بیشترین اصلاحات قوانین نیز مربوط به دو شاخص «شروع کسب‌ و کار» و «دریافت اعتبار» است که در این شاخص ها کشورهای آفریقای زیر صحرا با ۸۳ اصلاحیه بهترین عملکرد را در میان کشورهای جهان داشته‌اند.

بعد از کشورهای آفریقایی، منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه با ۴۵ اصلاحیه و اروپا و آسیای مرکزی با ۴۴ اصلاحیه قرار دارند. همچنین ایران نیز در میان ۱۰ شاخص، در ۴ شاخص «شروع کسب‌وکار»، «دریافت مجوزهای ساخت»، «دریافت اعتبار» و «تجارت فرامرزی» بهبود و در ۶ شاخص «دسترسی به برق»، «ثبت مالکیت»، «حمایت‌ از سرمایه‌گذاران خرد»، «پرداخت مالیات»، «اجرای قراردادها» و «حل‌ و فصل ورشکستگی» کاهش یافته است .

لازم به ذکر است که ثروتمند بودن کشورها دلیلی برای وجود سهولت کسب و کار نیست چرا که بسیاری از کشورهای پردرآمد هنوز تا نقطه ایده‌آل خود فاصله دارند به عنوان مثال دو کشور گرجستان و مقدونیه به ترتیب با اعمال ۴۷ و ۴۱ اصلاح در قوانین کسب‌ و کار بالاترین میزان اصلاحات را در میان کشورهای جهان داشته‌اند. نتیجه این اصلاحات رتبه ۹ گرجستان و رتبه ۱۱ مقدونیه در آخرین گزارش بوده است.

امید آن می رود که با تسهیل سازی فرایندهای ایجاد و توسعه فضای کسب و کار و همچنین برقراری قوانین حمایتی در کنار همراهی دستگاههای حاکمیتی و نیز قانونگذاری های مشایعتی شاهد گسترش و بهبود فضای کسب و کار در کشور با توجه به نیاز اساسی کشور به توسعه اشتغال را شاهد باشیم .

( برگرفته از گزارش بانک جهانی)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

یاد استاد شهریار بخیر

۲۷ شهریورماه ، روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت شهریار شیرین سخن گرامی باد ...

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 41,799.00 5.76%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 2,855.49 8.67%
  • cardanoCardano (ADA) $ 2.20 1.88%
  • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 344.47 9.16%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.915666 8.07%
  • solanaSolana (SOL) $ 135.91 8.29%
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 29.61 6.46%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.205170 8.29%