خانه >> مدیریت >> مدیریت رفتار سازمانی >> مدیریت ویترینی

مدیریت ویترینی

سکان مدیریت سازمانها همواره به دلیل اهمیت هایی از منظر اجتماعی ، فردی ، سازمانی ، اقتصادی و …. دارای جذابیت برای تعداد زیادی از افراد بوده است هر چند هستند افرادی که بنا به علت های دیگر مانند احساس وظیفه ، تعهد و … نیز به این حوزه نگاه می کنند اما آنقدر تعدادشان اندک است که در مقابل قشر اول نمیتوان به حضور آنان در سازمانها اشاره کرد .

در رهگذر تقویم مدیرت سازمان مدیرانی می آیند و و می روند و از عملکرد خود آثاری را برجای می گذارند که در تاریخ سازمان ثبت و ضبط می گردد و بعضا از آن رویداد به نیکی و یا بدی و یا به عنوان یک دوره خوب و یا یک دوره بد یاد می شود . در این میان سبکی از مدیریت در سازمان وجود دارد که به آن سبک ویترینی در مدیریت اطلاق می شود به طوری که در این سبک مدیریت به جاى تمرکز بر عملکرد واقعى و بهره ورى، بر نمایش (show) عملکرد متمرکز است.

به عبارتى شاخص هاى ظاهرى و در معرض دید عملکردى، از سوى مدیر به شدت مورد توجه قرار مى گیرد و شاخص‌هاى واقعى عملکرد مورد غفلت واقع شده و رها مى شود. این نوع مدیران صرفا به تزئین ویترین عملکرد خود مشغول مى شوند در حالى که در درون سازمان، کارکنان و مشتریان اثرى از بهبود مشاهده نمى کنند و چه بسا به دلیل رهاشدگى سیستم ، معضلاتى از جمله آمار سازى، چاپلوسى و ثناگویى، متملق پرورى، فساد ادارى، باندبازى، و… به وقوع پیوسته و مسیر سازمان را به سوی قهقرا می کشاند.

به عنوان مثال و مصداق اینگونه رفتار می توان به بستن تفاهم نامه هاى متعدد، ملاقات با اشخاص نامدار، مصاحبه هاى آب و تاب دار مطبوعاتى، گرفتن عکس با افراد مشهور و اماکن پیشرفته ، ارایه وعده هاى مدیریتى حیرت انگیز بلند مدت، هزینه کردهاى وحشتناک ، رفتارهای خوشایند کارکنان و مشتریان بدون پستوانه سازمانی و ….اشاره کرد.

البته ظهور فزاینده این سبک مدیریتى دلایل متعددى نیز دارد که از جمله می توان به ضعف ساختار نظارتى، فقدان خط مشى ها و استراتژى هاى سازمانى، فقدان نظام ارزیابى عملکرد، تسلط دیوان سالارى (بوروکراسى) شدید ادارى، ورود افراد فاقد صلاحیت هاى تخصصى به پست هاى مدیریتى ، ناکارمدی ساختار سازمانی، ضعف دانش سازمانی و … اشاره نمود .

لازم به توضیح است که مدیریت ویترینی در هر کشوری امکان ظهور داشته و لذا بیشرین آمار در کشورهایی مشاهده می شود که در آن عوامل ذکر شده بالا از کمیت بیشتری برخوردار بوده و به تبع آن آمار این دسته از مدیران در آنها بیشتر می باشد .

حال این موضوع مطرح می شود که برای مقابله با پدیده مدیریت ویترینی چه اقداماتی بایست انجام پذیرد ؟ البته عواملی از جمله فرهنگ سازمانی تحول گرا، نیروی انسانی دانش محور ، عدالت سازمانی ، حضور نظامند سازمانهای نظارت بر عملکرد، مدیریت منابع و …. می توانند در مدیریت و کنترل این پدیده موثر واقع شوند و به یقین می توان گفت که مجموعه ایی از این عوامل در کنار یکدیگر قادر خواهند بود تا از رشد و توسعه و یا پدید آمدن این سبک از مدیریت در سازمان جلوگیری کرده و سازمان را به سمت پرورش مدیران بهره ور و اثربخش سوق دهد .

print

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تفکر انتقادی

احتمالاً بارها با واژه “تفکر انتقادی” برخورد کرده اید، اما معنی آن چیست؟ بعضی افراد ...