خانه >> مدیریت >> مديريت تطبيقي >> مدیریت تطبیقی

مدیریت تطبیقی

سبک مدیریت و اداره سازمان ها در کشورهای مختلف جهان در مواردی با یکدیگر مطابقت داشته ولی در اکثر موارد در کلیات و اجزا و همچنین شیوه ها با هم متفاوت و حتی در تقابل هستند . بدین منظور مطالعات اداری تطبیقی ( مدیریت تطبیقی ) سیری در نظام های اداری کشورهای مختلف و تجارب عملی جوامع دیگر را به انجام می رساند و برای مطالعه مدیریت تطبیقی نیز دلایل بسیاری موجود است که از آن جمله می توان به وابستگی های اجتماعی اشاره کرد . در این وابستگی دولت ها و به تبع آن مدیریت دولتی کشورها نقش عمده ای ایفا می کنند ضمن اینکه ازسوی دیگر بخش خصوصی نیز تابع قوانین و مقررات دولتی بوده و رفتارهای آن با سیاست های دولتی تنظیم می شود.

در این حال هم مدیران دولتی و هم مدیران بخش خصوصی و غیردولتی باید تفکر و نگرشی جهانی داشته باشند و مطالعه فرهنگ ها یا نظام های مختلف محدودیت های فکری ناشی از محصورشدن در قالب فرهنگ ملی را می زداید و ما را به سوی ادراکی فراتر از آن سوق می دهد . از طرفی دیگر تجزیه و تحلیل تطبیقی مدیریت با گسترش تعداد متغیرهای سازمانی در یک زمینه مطالعاتی به افزایش مبانی علم و آگاهی می انجامد و همچنین تجزیه و تحلیل تطبیقی مدیریت با خارج ساختن ما از چارچوب مفروضاتی که معمولاً بسترعمل ما را تشکیل می دهند به گسترده شدن آگاهی ما از امکانات مدیریت کمک می کند و  در نهایت مهمترین دلیل مطالعه  مدیریت تطبیقی این است که به فرد کمک می کند شناخت و درک صحیحی از محیط و فرهنگ خود به دست آورد.

در این خصوص کتابی تحت عنوان مدیریت تطبیقی توسط جناب آقای دکتر سید مهدی الوانی ، خانم دکتر سیمین سلطانی عربشاهی و از طریق انتشارات پیام نور در ۲۱۸ صفحه منتشر گردیده که از نظر محتوا و نیز کیفیت مطالب کمک شایانی به علاقمندان مطالعه در این رشته را فراهم نموده است که پیشنهاد می شود در صورت تمایل آنرا مطالعه و از مطالب آن بهره مند شوید .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چکیده کتاب مدیریت تطبیقی

تطبیق به  معنای بررسی عوامل، به منظور مشاهده و کشف همانندی و تفاوت های میان ...

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 42,368.00 4%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 2,898.19 7.54%
  • cardanoCardano (ADA) $ 2.22 0.74%
  • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 350.87 7.58%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.927026 6.39%
  • solanaSolana (SOL) $ 138.43 7.48%
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 30.59 3.2%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.208760 6.3%