خانه >> گردشگری >> گردشگری در ایران >> غار علیصدر یک پدیده شگفت انگیز

غار علیصدر یک پدیده شگفت انگیز

این غار یکی از جاذبه های اصلی گردشگری همدان است که به همراه آثار تاریخی دیگر مثل آرامگاه بابا طاهر و گنجنامه این شهر را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران معرفی کرده است.

غار علیصدر در ۷۰ کیلومتری شمال غربی همدان و در یکی از مرتفع ترین مناطق استان همدان در امتداد رشته کوه زاگرس واقع شده و ارتفاع غار از سطح دریا دو هزار و ۱۸۰ متر است. 

غار علیصدر یک پدیده شگفت انگیز از عجایب خلقت و یکی از ۱۰ غار مهم دنیا محسوب می شود که در سال های ۱۳۴۱ و ۴۲ توسط تعدادی از کوه نوردان و غار نوردان گروه سینای همدان (عباس رئوفی ، عین اله بختیاری ، یوسف نجایی و   همایونی و حمایت عبدالله حاجیلو رئییس هیات کوهنوردی  همدان  )شناسایی و قایقرانی در این غار با وسایل ابتدایی در سال ۴۶ به همت دست اندرکاران امر و تعریض دهانه غار امکان پذیر شد.

نام این غار برگرفته از نام روستای علیصدر است که طی سالیان گذشته علی سد و علی سرد نیز گفته می شده است.

بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده مردمان آن زمان قرار می گرفته به طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصرف کشاورزی استفاده می شده است.

دمای داخل غار حدود ۱۶ درجه و دمای آب ۱۲ درجه سانتیگراد ثابت است PH آب تقریبا خنثی است و عمق آب بین نیم تا ۱۴ متر اندازه گیری شده است.

این غار بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یک از بی نظیر ترین و بزرگ ترین غارهای آبی جهان است که شکل گیری آن به دوره ژوراسیک دوره دوم زمین شناسی بر می گردد.

تاکنون ۳/۱۱ کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود ۲/۳ کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

غار علیصدر از غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال گذشته هیچگونه ریزشی در آن صورت نگرفته است چراکه ˈاستالاکمیت هایˈ موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می شود.

این منطقه زیبا را از دست ندهید و در سفرهای داخلی ضمن بازدید از آثار باستانی و طبیعت زیبای همدان از این غار شگفت انگیز نیز بازدید و از سوغاتی های این منطقه اعم از صنایع دستی ، سفال و …. بهره کافی ببرید .

print

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

جنگل دوهزار تنکابن

طبیعت‌گردی یکی از خاص‌ترین مدل‌های گردشگری است که امروزه به خوبی مورد توجه قرار گرفته ...