سیستم سرمایه انسانی

سرمایه انسانی مهمترین دارایی یک سازمان مدرن و پویای قرن ۲۱ میلادی است و بی­ تردید یکی از مهمترین عوامل دستیابی به توسعه پایدار می­ باشد.

امروزه با وجود  پیشرفت و نقش تکنولوژی در تحقق توسعه اقتصادی و صنعتی، نه تنها از اهمیت سرمایه انسانی کاسته نشده بلکه توجه به این موضوع به عنوان خالق و بکارگیرنده فناوری، ضرورتی روز افزون یافته است. به عبارت دیگر انسان­ها هم هدف توسعه و هم عامل آن محسوب می­ شوند و تحقق اهداف توسعه تا حد قابل توجهی به نحوه اداره و مدیریت این ثروت و منبع حیاتی بستگی یافته است. هدف از مدیریت کارآمد منابع انسانی تأمین سرمایه انسانی با حداقل هزینه، پرورش و توسعه استعدادها و مهارت­های افراد، حفظ و نگهداری نیروهای لایق و ایجاد روابط مؤثر بین آنها و تأمین احتیاجات مادی و معنوی و جلب رضایت پرسنل است به گونه­ ای که همسویی لازم بین اهداف شخصی ایشان و اهداف سازمان ایجاد گردد.

سیستم مدیریت سرمایه انسانی مجموعه ­ای جامع و یکپارچه از زیرسیستم­ های سازمانی است که با جمع آوری، ثبت و پردازش کلیه داده­ ها و اطلاعات  مرتبط با نیروی انسانی، مدیریت اثربخشی را برای مدیران ارشد سازمان مهیا می­ سازد. مدیران از طریق این سیستم اطلاعات غنی و پردازش شده را در اختیار خواهند داشت و از این طریق تصمیم ­گیری و تعیین خط مشی­ ها و برنامه­ ریزی­ های استراتژیک تسهیل می­ گردد.

Scroll to Top