خانه >> مدیریت >> مدیریت منابع انسانی >> مدیران و کارکنان گلخانه ای

مدیران و کارکنان گلخانه ای

روش گلخانه ای، روشی است که در آن فرد به صورت سطحی و کوتاه مدت و صرفا بر اساس شرایط خاص در سازمان پرورش و تربیت پیدا می کند و اگر در محیطی و یا سازمانی دیگر قرار بگیرد آموخته های ناشی از آن روش به مرور از بین می رود . به مانند گل که اگر از محیط گلخانه خارج شود ممکن است پژمرده می شود.

حضور انسانهایی خو گرفته با محیط گلخانه ، صرفا مناسب محیط هایی است که از نظر شرایط بسیار نزدیک به شرایط گلخانه ایی است و بدیهی به نظر می رسد ، کارکنانی که در این این محیط ها پرورش می یابند با حضور در شرایط کاملا متفاوت نتایج کاملا منفی از حضور خود دریافت خواهند کرد .

البته در صورتی که آمادگی و استعداد تطبیق با شرایط در نهاد آنها وجود داشته باشد این احتمال نیز وجود خواهد داشت که با طی کردن یک دوره گذر با شرایط جدید کنار آمده و خود را با محیط جدید سازگار نمایند ضمن اینکه مرگ حیات سازمانی فرد نیز در این میان قابل پیش بینی است .

بطور مثال شما گلهای تزینی زیبایی را که مدتها در گلخانه نگهداری می شدند را مشاهده کرده اید و شاید خود شما نیز یکی از آنها را خریداری کرده و به منزل خود آورده اید و در فضای منزل خود که تقریبا نزدیک به فضای گلخانه است نگهداری کرده اید ولی اغلب مشاهده کرده اید که رشد و پرورش آنها متوقف و یا کند شده و بعضا به مرور زمان از بین رفته و یا ضعیف شده اند .

مثال فوق برای کارکنان و مدیران نیز قابل تعمیم است چرا که افرادی که بر مبنای شایسگی ، دانش ، تجربه ، تعهد و ….بر مسندی تکیه زده باشند در مقابل افرادی با معیارهای همچون حمایت از جانب احزاب ، خویشاوندی ، رانت و…. بدون در نظر گرفتن شایستگی های لازمه ، وضعیتی متفاوت خواهند داشت.هرچند فضای حاکم بر سازمان و جامعه نیز می تواند جای این دو مولفه را نیز جابجا کند ولی سخن ما در جامعه و سازمانی است که الگوی آن سلامت ، صداقت و واژه هایی از این دست می باشد .

پس تلاش کنیم تا اگر هم به ناچار کارکنانی و مدیرانی گلخانه ایی را پروش می دهیم شرایطی را برای آنها فراهم نماییم تا در تغییرات و تحولات سازمانی مقاوم بوده و یا حتی الامکان از مرگ سازمانی آنها جلوگیری کرده و یا آن را به تاخیر بیاندازیم .

print

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

مدل ارزیابی منابع انسانی(EFQM)

آیا فعالیت های مدیریت منابع انسانی در سازمان شما اثربخش است؟ آیا فعالیت های منابع ...