راههای رسیدن به آرامش ذهنی

در زندگی هر انسانی مشکلات و دغدغه هایی وجود دارد که ممکن است آرامش ذهنی او را سلب کند اما روان شناسان معتقدند هرقدر که این مشکلات بزرگ باشد باز هم به وجود آوردن آرامش ذهنی و روحی در اختیار خود انسان است و هر آدمی می تواند با راهکارهایی ساده که در ادامه برایتان می آوریم، آرامش از دست رفته خود را به مرور به دست بیاورد.

با خودتان صحبت کنید

در زندگی هر کسی خاطرات مثبت و منفی فراوانی وجود دارد که مدام آن ها را در ذهن مرور می کند اما اگر می خواهید از شر فکرهای منفی رها شوید و ذهن تان را به آرامش برسانید اولین راهکار این است که تمام فکرهای مثبت و منفی خود را فهرست کنید و به طور اختیاری سعی کنید به خاطرات مثبت فکر کنید. هر قدر که شما بیشتر با خودتان صحبت کنید و در به یاد آوردن افکار مثبت تلاش کنید، ذهنتان به آرامش بیشتری می رسد و بعد از مدتی نه چندان طولانی می توانید حتی به مشکلات و دغدغه های ذهنی خود با خیالی آسوده فکر کنید و به پیدا کردن راه حلی برای آن ها بپردازید. این روش یک تمرین درونی برای ذهن شماست.

خودتان را سرگرم کنید

این ساده ترین راه برای آرام کردن ذهن است؛ حتما درباره بچه ها این روش را تجربه کرده اید که وقتی سرشان را به چیزی گرم می کنید تمام خواسته های قبلی خود را هر چند به طور موقت فراموش می کنند و به سرگرمی جدید خود دل می بندند. درباره بزرگ ترها هم این قانون عمل می کند. پس اگر فکر می کنید ذهنی ناآرام دارید وقت خود را با کارهای مورد علاقه تان مثلا کتاب خواندن، گوش کردن به موسیقی، جست وجو در اینترنت و یا دیدن فیلم پر کنید.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  رمز گشایی افراد خوش شانس

خیال بافی کنید

بدون در نظر گرفتن هیچ مرز و حدی درباره خواسته ها و آرزوهای خود خیال‌بافی کنید حتی اگر مطمئن هستید که هیچ گاه به آن ها نخواهید رسید. روانشناسان معتقدند که خیال‌بافی در ذهن و فکر کردن به ایده آل ها بیش از هر چیز دیگری ذهن انسان را آرام می کند و آرامشی موقتی (دقت کنید موقت) را به وی هدیه می دهد حتی گاهی همین خیال‌بافی های به نظر ساده ممکن است عاملی برای به دست آوردن اراده آهنین برای رسیدن به هدفی جدید شود. پس رویاهای خود را برای رسیدن به آرامش فراموش نکنید.

تمرکز کنید

تمرکز کردن روی مسائل و چیزهایی که خیلی دردسرساز نیستند می تواند تا حدی ذهن شما را از شر افکار منفی رهایی بخشد. حال این نوع تمرکز می تواند از نگاه کردن به ساعت و خیره شدن به عقربه های آن باشد تا فکر کردن به دغدغه ها و مشکلات یک دوست که شما از پس حل کردن آن بر می آیید. در کل می توان گفت که تمرکز روی مسائلی که خودشان آنقدرها دغدغه ساز نیستند اما می توانند ذهن شما را از مسئله اصلی که عامل بر هم زدن آرامش شده، دور کند یکی از روش های کاربردی برای رسیدن به آرامش ذهن است.

ورزش کنید

ورزش کردن به صورت روزانه نه تنها از نظر جسمی نشاط بخش است بلکه روی عملکرد مغز و تفکر شما نیز تاثیر مثبت می گذارد. هر روز ساعتی را برای انجام فعالیت‌های بدنی مشخص و خود را ملزم به انجام آن کنید. شک نکنید که همین ورزش ساده تا حد بسیار زیادی آرامش ذهنی شما را تامین خواهد کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود :  تفکر انتقادی