نمونه سوالات استخدامی
خانه >> مطالب مفید >> سلامتی و بهداشت >> دانستنی های مهم درباره ظروف پلاستیکی

دانستنی های مهم درباره ظروف پلاستیکی

petآیا تا بحال کنجکاو شده اید که این اعداد و ارقامی که ته ظرف های پلاستیکی حک شده چه هستند؟ اگر دقت کرده باشید وسط آرم بازیافت معمولا حروف یا اعداد و گاهی هر دو نوشته شده اند . اگر هم ندیده اید نگران نباشید، متاسفانه هر لحظه ای که اراده کنید دور و برتان آنقدر ظرف پلاستیکی زیاد است که کافی است دستتان را دراز کنید تا یکی از آنها را بردارید .

pet

  • اما داستان این اعداد از این قرار است :

پلاستیک ها با توجه به نوع به ۷ گروه تقسیم بندی می شوند یعنی با این شناخت ، پلاستیک های قابل بازیافت، خطرناک ، کم خطر و … قابل شناسایی خواهند بود .

  1. شماره ۱ PETE یا PET که همان بطری های آب معدنی است که نسبتا بی خطرند اما بدلیل متخلخل بودن آن امکان نفوذ باکتری ها به درون بطری وجود دارد پس متاسفم که بگویم بهتر است آنها را استفاده مجدد نکنید و به زباله های خشک بسپارید .
  2. شماره۲ HDPE یا پلی اتیلن متراکم است که پلاستیک بی خطری بوده و کدر رنگ است . ظروف مایع ظرفشویی و سایر مواد شستشو از این قبیل پلاستیک ها هستند و برای بازیافت ظروف مناسبی بشمار می آیند . 
  3. شماره۳ PVC  معمولا لوله ها از این جنس  بوده و همچنین مواد اولیه پلاستیک هایی که روی ظروف غذا می کشند و بطری های روغن مایع را می توان از این دسته نام برد . این گونه از پلاستیک به هیچ وجه نباید در هنگام پخت غذا نزدیک حرارت شوند چرا که گرما باعث آزاد شدن مواد شیمیایی درون PVC شده و به درون مواد غذایی در حال پخت نفوذ می کند که باعث اختلالات هورمونی می شوند پس تا جایی که می توانید از استفاده ی ظروف با این جنس خودداری کنید . هرگز مواد را با پلاستیک رویش در مایکروویو نگذارید . راستی این PVC  ها بد قلقند و به راحتی بازیافت نمی شوند .
  4. شماره ۴ LDPE یا پلی اتیلن با تراکم کم که همان کیسه های نایلونی خرید هستند . این کیسه ها بی خطرند اما متاسفانه و متاسفانه معمولا غیر قابل بازیافت.
  5. شماره ۵ PP یا پلی پروپیلن مانند ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادی دارند و همچنین نی نوشیدنی ها که بی خطرند و به راحتی بازیافت می شوند.  
  6. شماره ۶ PS یا پلی استیرن ها که همان ظروف یکبار مصرف هستند و در این ظروف مواد سمی بالقوه وجود دارد بویژه هنگام گرم شدن و توصیه می شود تا جایی که ممکن است از این ظروف استفاده نکنید. البته این دسته بیشتر مواقع غیر قابل بازیافت هستند .
  7. شماره ۷ pc: همان گزینه معروف سایر موارد است مانند کیس کامپیوتر و iPod گرفته تا ظروف غذا و استفاده از این جنس پلاستیک بویژه برای غذا همیشه آخرین گزینه تان باشد و این شماره ۷ هم معمولا غیر قابل بازیافت است .

** نمی دانم توجه کردید یا نه اما بدترین ها همان کیسه نایلونی خرید و ظروف یکبارمصرف بودند که هم سمی اند و هم بازیافتشان سخت است. اما این بدترین ها بدبختانه در شمار بیشترین ها هم هستند. پس مراقب باشید .

( با تشکر از جناب آقای مسعود مقدس برای مطلب ارسالی)

print

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

زناشویی