خانه >> مطالب مفید >> عمومی >> دانستنی های ماسک‌ N95

دانستنی های ماسک‌ N95

برای تولید ماسک‌های N95 یا معادل آن باید استاندارهایی رعایت شود که مهمترین موارد آن در ذیل ذکرشده است:

۱) ماسک باید ویروس را فیلتر کند

دلیل نام‌گذاری ماسک N95 این است که می‌تواند حداقل ۹۵ درصد از ذرات در همه اندازه، ازجمله ذرات با اندازه کمتر از ۰٫۱ میکرون  را از هوا فیلتر کند. بنابراین ماسک باید از رسیدن ویروس به بینی و دهان جلوگیری کند. پلی‌پروپیلن معمولا برای ماسک‌های N95 استفاده می‌شود.

۲) بیش از یک فیلتر مورد نیاز است

بیش از یک فیلتر در ماسک‌های N95 موردنیاز است تا مطمئن شوید که اگر یک فیلتر عمل نکرد دیگری بتواند به توقف ویروس کمک کند. آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی (NASEM) سه عملکرد کلی را در ماسک‌های N95 برای انسداد ذرات از جریان هوا را فشردگی داخلی بافت ماسک، عدم انتشار و کشش آن عنوان کرده است.

۳) ماسک نباید موجب خفگی شود

مهم است ماسکی که می‌پوشید روند تنفس شما را مسدود نکند. اگر با پوشیدن ماسک دچار مشکل تنفسی می‌شوید، ماسک مناسبی نخواهد بود.

۴) ماسک باید متناسب با صورت شما باشد

ماسک باید متناسب با صورت شما باشد تا کارایی لازم را داشته باشد و از شما در برابر ویروس محافظت کند. برای اینکه بدانید ماسک مورداستفاده شما شرایط لازم را دارد از روش‌های ذیل استفاده کنید:

ماسک را بر روی صورت خود قرار دهید و از اسپری طعم‌های مختلف مانند طعم شیرین و تلخ استفاده کنید اگر هریک از این طعم‌ها را احساس کردید، ماسک کارایی لازم را ندارد.همچنین می‌توانید دود تحریک‌کننده که  باعث سُرفه می‌شود را امتحان کنید.

۵) پارچه ماسک نباید ریزش داشته باشد

پارچه مورداستفاده برای ماسک نباید ریزش داشته باشد. الیاف و ذرات کوچک می‌توانند مستقیما به سمت بینی شما رفته و به داخل ریه‌های شما نفوذ کنند.

۶) ماسک باید بادوام باشد

ماسک باید در برابر موقعیت‌هایی مانند تنفس و آب دهان در هنگام صحبت، مقاوم باشد.

۷) فیلتر ماسک باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد

قسمت فیلتر ماسک باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا موجب تسریع تنفس و جمع شدن قطرات آب دهان و خیس شدن فیلتر نشود تا تأثیر آن کاهش نیابد.

مهم است که مطمئن شوید که ماسک از ویژگی‌های ذکرشده برخوردار باشد، در غیر این صورت ماسک‌ در برابر کووید-۱۹ حفاظت لازم را ندارد.

لازم به ذکر است که ماسک‌های صورت خانگی تجهیزات محافظ شخصی محسوب نمی‌شوند (آنچه متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از آن به‌عنوان PPE یاد می‌کنند) و فقط در صورت عدم دسترسی به ماسک صورت استاندارد می‌تواند به‌عنوان گزینه‌ای برای حفاظت انتخاب شوند.”

منبع : مدیکال نیوز، آژانس مدیریت اضطراری فدرال

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

یاد استاد شهریار بخیر

۲۷ شهریورماه ، روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت شهریار شیرین سخن گرامی باد ...

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 42,013.00 4.44%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 2,871.23 7.72%
  • cardanoCardano (ADA) $ 2.20 1.39%
  • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 347.70 7.41%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.919034 6.5%
  • solanaSolana (SOL) $ 137.24 7.2%
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 30.19 3.67%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.207047 6.7%