رنگ خدا در بهشت زیبای، بار

شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است . این منطقه در گذشته بنام بارانداز معروف بوده و با همین نام نامیده می شده است و از سال ۱۳۸۸ در تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شده و اکنون به نام شهر بار ، نامیده می شود . رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است و از طریق شهر نیشابور و مسیر جاده آسفالته مناسب امکان دسترسی به این مکان دیدنی فراهم می باشد .

شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که می توان به‌عنوان جاذبه‌های بار از آن یاد کرد . از میوه‌های اصلی و وافر آن می‌توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد.

مردم بار به چهار طایفه تقسیم می‌شوند: عرب، غضنفری، قاضی، عام و به سه دسته سید حسینی، سید رضوی و عام(باری) تقسیم می‌شوند. زنان در بار با رنگ شالهایشان شناخته می‌شوند، بدینصورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آنهاست.

روستای بار از سطح دریا ۱۶۷۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است.   آبشاری با طول بالغ بر ۳۰۰متر در دامان کوه رها و یک واحه جنگلی را پدید آورده که از زیبایی های منحصر به فرد این منطقه است .

 سرچشمه اصلی این رود بار، کوه و چشمه پرآبی است که آبشار زیبای بار را تشکیل داده و به دلیل شرایط مناسب ارتفاع و آفتابگیر نبودن، تا اواخر بهار دارای برف بوده که ذوب تدریجی برف ،آب این رودخانه را تامین می کند. البته در مسیر چند چشمه دیگر به این رود می پیوندند. این رودخانه تا حدود ۲۰ کیلومتری سرچشمه در داخل کوهستان بوده و حالت دایمی دارد که در این مسیر از شهر بار و روستاهای اریه، دامنجان، چهارباغ و خانلق عبور می کند. در سه کیلومتری جنوب روستای خانلق رود، وارد منطقه هموار و دشت شهرستان تحت جلگه می شود و حالت فصلی به خود می گیرد. مسافتی حدود ۳۵ کیلومتر این گونه بوده و در نزدیکی روستای رهن کاریز از توابع بخش مرکزی شهرستان تحت جلگه به رود فصلی کالشور نیشابور می پیوندد. در این قسمت به دلیل فراهم شدن خاک های آبرفتی و حاصلخیز در طول زمان های گذشته، روستاها و اراضی کشاورزی زیادی به وجود آمده است. سیلاب (حالت فصلی) رودخانه بار به کالشور می رسد.

مظهر رودخانه ذکر شده چشمه ای است که برای گردشگران قابل رویت است و از دبی بالای ۳۰۰ لیتر بر ثانیه برخوردار است. این موضوع بر جذابیت منطقه می افزاید ، آب زلال این چشمه که از بخش زیرین دیواره ای صخره ای و مرتفع فوران می کند برای گردشگران خاطره ای ماندگار به جای می گذارد .

آبشار بار یکی از زیباترین آبشار های منطقه نیشابور است . وجود پوشش گیاهی متنوع غنای بصری آن را بیشتر کرده است. لازم به ذکر است که آبشار بار پلکانی بوده و ارتفاع آن یک جا قابل دیدن نیست. دره باز و وجود باغات گسترده: با وجود ارتفاعات بسیاری که در این منطقه قرار گرفته دره بار فضای بسیار باز و گسترده ای دارد و چشم انداز های بسیار زیبایی را به بازدیدکنندگان هدیه می دهد، همچنین باعث به وجود آمدن باغات گسترده در این منطقه شده است. وجود باغات به سرسبزی منطقه و آب و هوای آن کمک شایانی کرده است. لازم به ذکر است که این نطقه در چهار فصل سال دارای زیبایی و جذابیت های خاص و ویژه ایی است .

به راستی سرزمین ما ایران مناطقی بکر و زیبا را داراست که به حق می توان گفت که هر کدام از این مناطق در صورتی که توجه ویژه در جهت معرفی آن صورت بگیرد و امکانات لازم در آن مستقر شود می تواند در مقایسه با سایر مناطق جهان حائز رتبه های بالایی گردد .پیشنهاد می شود اگر به نیشابور سفر کردید از بازدید این منطقه زیبا و طبیعی و به معنای واقعی بهشتی بر روی زمین و در دامنه بینالود غافل نشوید .

bar

جالب است بدانید که فیلم سینمایی به رنگ خدا ، فیلمی ایرانی به کارگردانی مجید مجیدی در این شهر تهیه شده است .

( با تشکر از جناب آقای سید رضا حسینی دشت بیاض برای ارایه مطلب فوق )

Scroll to Top